تبلیغات
حسین بن علی (ع) و دست انتقام خدایش - سن و سال مختار ثقفی و محمد بن حنفیه
 
حسین بن علی (ع) و دست انتقام خدایش

وَسَیَعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَیَّ مُنقَلَبٍ یَنقَلِبُونَ
بزودی ستمکاران خواهند دانست چگونه زیر و زبر می شوند

الف: محمد حنفیه در این سریال پیرمردی سالخورده با موهای جوگندمی به تصویر کشیده شده  اما به گواهی تاریخ مختار حداقل 15 سال از او بزرگتر است.
ب: بر اساس روایت های معتبر تاریخی مختار در سال اول هجرت متولد شده و محمد حنفیه حدود 15 سال بعد در سال 16 هجری و بنا به نقلی در سال 21 هجری متولد شده است.
ج: عبدالله بن زبیر در سال دوم هجری متولد شده که با این حساب او حتی از مختارثقفی یک سال کوچکتر است.
د: و...
باید به مخاطبانی که چنین سوال هایی برای آنها پیش آمده چند نکته را متذکر شد.


الف: در سریال مختارنامه در هیچ جا درخصوص سن و سال مختار و دیگران قضاوت و مقایسه ای صورت نگرفته است. مثلا گفته نشده مختار 60 ساله و عبدالله بن زبیر 70 ساله است و قضاوت هایی از این دست، حاصل نگاه مقایسه گر مخاطبانی است که به صرف گریم های سریال درخصوص سن و سال شخصیت ها قضاوت کرده اند.
ب: در ساخت سریال مختارنامه به این نکته مهم توجه شده که چهره شخصیت های داستان و نحوه گریم آنها حاصل عناصر متعددی است که یکی از آنها سن و سال شخصیت ها است. بدیهی است در اطراف شما نیز افراد فراوانی حضور دارند که با وجود سن و سال بالا، چهره ای جوان دارند. گاه افرادی نیز دیده می شوند که با وجود سن کم، اصطلاحا «شکسته» شده اند و موها و ریش آنها سفید شده است.
ج: در مختارنامه نیز با در نظر گرفتن چنین ویژگی هایی بازیگران چهره پردازی شده اند. مختار از محمد بن حنفیه جوان تر به نظر می رسد چون مختار بخش مهمی از زندگی خود را صرف کشاورزی کرده و مانند محمد بن حنفیه گرفتار فشار روحی نبوده و برادرش را با آن وضعیت دردناک از دست نداده است.

د: عبدالله بن زبیر نیز به این دلیل در ظاهر سن و سال بیشتری از مختار دارد که بیش از مختار درگیر تنش های سیاسی و مسائل حیطه قدرت بوده و به همین دلیل چنین مسائلی تاثیر خود را در چهره او گذاشته و او پیرتر به نظر می رسد اما در حرکات بدن و نیز تحرک همچنان فردی سر حال است و این تغییر چهره به فرسودگی جسم او منجر نشده است.


نوع مطلب : حاشیه های مختارنامه، 
برچسب ها : سن و سال مختار ثقفی و محمد بن حنفیه،


    


درباره وبلاگ

مجموعه مختارنامه روایتگر زندگی یكی از شخصیت های بزرگ تاریخ شیعه ، مختاربن ابوعبیده ثقفی است كه پس از واقعه جانسوز عاشورا به خونخواهی از حضرت سید الشهداء (ع) برخاست و در سال 66 هجری قیام خود را آشكار كرد و موفق شد بر دشمنان اهل بیت غلبه یافته و اكثر قریب به اتفاق كسانی را كه در واقعة عاشورا دست داشتند به سزای اعمال زشتشان برساند .

آدرسهای دیگر سایت :
wWw.mokhtarnameh.3de.ir
wWw.mokhtarnameh.sub.ir
wWw.mokhtarnameh.tk

ایمیل مدیر: milad_heydari_2010@yahoo.com

مدیر وبلاگ : میلاد حیدری
نویسندگان
-->
نظرسنجی
بهترین بازیگر مختارنامه کیست؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :