تبلیغات
حسین بن علی (ع) و دست انتقام خدایش - نسل سومی‌ها مقابل دوربین مختارنامه
 
حسین بن علی (ع) و دست انتقام خدایش

وَسَیَعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَیَّ مُنقَلَبٍ یَنقَلِبُونَ
بزودی ستمکاران خواهند دانست چگونه زیر و زبر می شوند
معصومه حداد : اگر بگوییم «مختارنامه» دربست در اختیار بازیگران میانسال بوده است حرف بی ربطی نزده‌ایم! حتما تا اینجای كار و بعد از پخش 16 قسمت از این سریال، با حال و هوای آن آشنا شده‌اید و می‌دانید فضای كلی این قصه مجال چندانی برای حضور بازیگران نسل سومی در این سریال فراهم نكرده و اغلب بازیگران حاضر در آن به پیروی از نقش‌های سریال و فضای داستان، چهره‌هایی میانسال هستند. حتی وقتی هم كه دوربین برای شروع روایت زندگی مختار ثقفی، در قسمت اول سریال وارد گندمزار می‌شود، مختار مردی میانسال و كاملا جا افتاده است! در بخش‌های دیگر هم نقش‌ها از میانسالی آغاز و به سن و سال پیری شخصیت‌ها و قهرمان‌ها ختم می‌شود....

در ادامه مطلب بخوانید...


البته سریال مختارنامه با تلفیق تجربه نسل‌ها و چهره‌های قدیمی سینما و تلویزیون با شور و انرژی جوانانی ساخته شد كه در شماره‌های آینده و در مطلبی مفصل‌تر به آنها خواهیم پرداخت. از گروه كارگردانی تا چهره‌پردازی، صحنه و لباس، تولید و.... اغلب پست‌های میانی در تسخیر چهره‌های جوان و پر انرژی بوده كه حالا با پشت سر گذاشتن مختارنامه و كسب تجربه، برای خود «اوستا» شده‌اند.

اما جست و جوی ما در میان بازیگران این سریال تلویزیونی نشان می‌دهد دو نسل سومی در این سریال و تا اینجای كار نقش‌های مهم و پُر رنگی را ایفاء كرده‌اند: «بهنوش طباطبایی»، «حامد میرباقری».

خاشعه: عروس فتنه‌گر زبیری

 


تا اینجای كار بهنوش طباطبایی نه درباره چگونگی حضورش در مختارنامه حرفی زده و نه درخصوص این نقش توضیحی داده است اما طبق اطلاعات اختصاصی ما پیشنهاد حضور او برای این نقش از سوی «رضا اصغری» دستیار اول كارگردان و در سال 1387 به كارگردان سریال مختارنامه داده شد. طبق شنیده‌ها به جز طباطبایی گزینه‌های دیگری همچون:«الناز شاكردوست» هم برای این نقش وجود داشت اما این نقش كوتاه بود و همه چیز در یك سكانس خلاصه می‌شد و همین نكته باعث شده بود تا انتخاب بازیگر حرفه‌ای برای این نقش مشكل و سخت شود. در طول فیلمنامه «خاشعه» یا «عروس زبیری» فقط جایی دیده می‌شد كه در كنار كعبه بر جنازه همسر جوانش «منذر» می‌گریست! پذیرفتن نقش‌های كوتاهی از این دست از سوی بازیگران حرفه‌ای همیشه بسادگی ممكن نیست ولی طباطبایی با پذیرش این نقش و رفتن به مقابل دوربین، توانست با بازی خود نظر كارگردان را جلب كند و به همین دلیل چندین سكانس دیگر به نقش اضافه شد. حتی بعد از پایان یافتن بازی بهنوش طباطبایی در سال 1387 در مختارنامه، او در مقطع دیگری نیز در سریال حاضر شد و سكانس‌های جدیدی را بازی كرد. در آن زمان طباطبایی درگیر سریالی تلویزیونی بود و هر بار فاصله یكی از شهرهای مركزی ایران تا احمدآباد مستوفی را طی می‌كرد تا مقابل دوربین مختارنامه برود. حتی در این مدت كمی هم لاغر شده بود كه گروه سازنده تلاش كردند با ترفندهایی مانع از تاثیر این مساله در نقش او شوند.جالب است بدانید كه او پیش از ایفای این نقش، به دلیل اطمینان به گروه سازنده سریال، قراردادی با پروژه نبست و درخصوص مسائل مالی بعد از ایفای اولین پلان نقش مذاكره كرد. البته چنین اتفاقی در مختارنامه عجیب نبود و خیلی از بازیگران نیز چنین كردند كه حالا حاصل آن را می‌بینند.

«خاشعه» در واقع یك مدل زنانه از عبدالله بن زبیر است كه به واسطه نزدیكی به عبدالله بن زبیر به بازی‌های سیاسی علاقه‌مند و آشنا شده است و بدش نمی‌آید در بازی‌های سیاست دخالت كند. عبدالله هم كه هر بار با دیدن او به یاد خاله‌اش «عایشه» می‌افتد و این مساله را بیان می‌كند.

خیلی از مخاطبان مختارنامه تصور می‌كردند بعد از مرگ منذر در جنگ با سپاه شام، ممكن است در داستان میان خاشعه و مختار ارتباطی عاطفی شكل بگیرد اما در كمال ناباوری، او در قسمت 16 داستان كه جمعه 24 دی ماه پخش شد، برای ازدواج با جعفر برادر همسر مرحومش، «قتل مختار» را به عنوان شرط و نذر خود مطرح كرد! یك اصل دراماتیك می‌گوید كینه میان زن و مردی از جنس مختار و خاشعه شاید حاصل یك پیشنهاد عشقی بی‌سرانجام باشد؛ درست مانند آنچه كه در داستان یوسف و زلیخا شاهدش بودیم و باعث شد تا یوسف روانه زندان شود! كسی چه می‌داند، شاید خاشعه هم دلایل دیگری برای صادر كردن دلایل قتل مختار داشته باشد، دلایلی به جز این‌كه مثلا مختار را عامل مرگ شوهر خود می‌داند، دلیل دشمنی با آل علی، احساس رقابت مختار با آل زبیر و...

در هر صورت خاشعه با طرح این پیشنهاد و روشن كردن آتش فتنه، از قسمت 16 خداحافظی كرد و جای خود را به قهرمان‌های دیگر داستان داد.

وهب نصرانی، جنگجویی‌كه نظیر نداشت

 

«هنگام فیلمبرداری صحنه‌های كربلا در شاهرود، روزی آقای میرباقری گفت باید نقش وهب را بازی كنی. من هم قبول كردم، البته با كلّه»! اینها جملات حامد میرباقری در گفت‌وگو با ما است. حامد تنها پسر داوود میرباقری كارگردان سریال مختارنامه است و در مختارنامه از ابتدای كار به عنوان دستیار كارگردان در یكی از سخت‌ترین بخش‌های مختارنامه حضور داشته است. سر و كله زدن با هنروران، آماده كردن صحنه برای فیلمبرداری و كلا رتق و فتق همه امور در سر صحنه وظایفی است كه حامد در این 8 سال در سر صحنه مختارنامه انجام داده و البته هیچ‌گاه هم از رانت پدرش استفاده نكرده تا در یك پست راحت و بی‌دغدغه در مختارنامه حضور داشته باشد. خیلی‌ها هم وقتی سر صحنه مختارنامه حاضر می‌شدند، تا چندین روز و گاه چندین هفته متوجه رابطه قوم و خویشی او با كارگردان نمی‌شدند. شاید به همین دلیل است كه هنوز هم به عادت روزهای فیلمبرداری، گاهی سازنده سریال مختارنامه را به جای «پدر»، «آقای میرباقری» خطاب می‌كند.

سابقه همكاری حامد با پدرش به فیلم امام علی(ع) بازمی‌گردد. او همان پسربچه‌ای است كه در صحنه پایانی سریال امام علی(ع) با لنگه كفشی به دست به سمت دریا می‌رود. حامد در فیلم مجموعه «مسافر ری» هم در نقش ولیعهد متوكل عباسی ایفای نقش كرد و در سریال «معصومیت از دست رفته» نیز ایفاگر نقش «حیدر» بود. در فاصله سال‌های 1384 تا 1386 نیز در سریال مختارنامه نقش ثابت پسر جوان مختار را ایفاء كرد كه بازی او از قسمت 18 آغاز خواهد شد كه البته در آن بازی گریم بسیار متفاوتی با چهره وهب نصرانی دارد. نقش ثابت در نوجوانی هم توسط «بنیامین مظفری» ایفاء شده است. نقش ثابت در نوجوانی هم توسط «بنیامین مظفری» ایفاء شده است.

شخصیت «وهب نصرانی» بعدها به صحنه‌های كربلای مختارنامه اضافه شد. این اتفاق زمانی رخ داد كه عزت‌الله ضرغامی، رئیس سازمان صدا و سیما از میرباقری خواست تا مدت زمان صحنه‌های كربلا در سریال مختارنامه اضافه شود. میرباقری هم از میان همه شخصیت‌های حاضر در كربلا، سراغ داستان تكان‌دهنده «وهب نصرانی» آمد كه در آثار نمایشی كمتر مورد توجه قرار گرفته بود. جوانی مسیحی كه در شب ازدواج خود راهی دشت كربلا می‌شود و زمانی هم كه اشقیاء سر بریده‌اش را به سمت مادرش پرت می‌كنند، «ام وهب» سر فرزندش را به سمت اشقیاء پرت می‌كند و می‌گوید:«ما چیزی را كه در راه خدا داده‌ایم پس نمی‌گیریم!»

حامد میرباقری می‌گوید كه وهب جنگجوی قابلی بوده و در جنگ سواره هیچ‌كس حریفش نبوده است. او با نیزه می‌جنگیده و اشقیاء برای این‌كه كار او را یكسره كنند، پاهای اسبش را قطع می‌كنند و بعد از سقوط او از روی اسب، او با شمشیر و خنجر به جنگ خود ادامه می‌دهد تا در نهایت شهید می‌شود. پس از آن هم اشقیاء جنازه او را بر صلیب می‌كشند.

نكته جالب توجه درباره حامد میرباقری این است كه چند هفته قبل تصاویر بازی او در نقش وهب نصرانی به جای تصاویر حضرت اباالفضل(ع) به اشتباه در برخی سایت‌های خبری منتشر شد كه با واكنش سریع روابط عمومی پروژه این شبهه برطرف شد. البته حامد با «كاوه فتوحی» بازیگر نقش حضرت اباالفضل(ع) رابطه دوستی و نزدیكی فراوانی دارد. كاوه متولد سال 1368 است و شاید بتوان او را جوان‌ترین بازیگر سریال مختارنامه دانست. كسی چه می‌داند، شاید روزی در همین صفحه مطلبی مفصل درخصوص نحوه حضور او در این نقش و نیز حس و حالش از ایفای این نقش خواندید.

منبع : روزنامه جام جم - ضمیمه نسل سوم

نوع مطلب : حاشیه های مختارنامه، 
برچسب ها : نسل سومی‌ها مقابل دوربین مختارنامه،


    


درباره وبلاگ

مجموعه مختارنامه روایتگر زندگی یكی از شخصیت های بزرگ تاریخ شیعه ، مختاربن ابوعبیده ثقفی است كه پس از واقعه جانسوز عاشورا به خونخواهی از حضرت سید الشهداء (ع) برخاست و در سال 66 هجری قیام خود را آشكار كرد و موفق شد بر دشمنان اهل بیت غلبه یافته و اكثر قریب به اتفاق كسانی را كه در واقعة عاشورا دست داشتند به سزای اعمال زشتشان برساند .

آدرسهای دیگر سایت :
wWw.mokhtarnameh.3de.ir
wWw.mokhtarnameh.sub.ir
wWw.mokhtarnameh.tk

ایمیل مدیر: milad_heydari_2010@yahoo.com

مدیر وبلاگ : میلاد حیدری
نویسندگان
-->
نظرسنجی
بهترین بازیگر مختارنامه کیست؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :