تبلیغات
حسین بن علی (ع) و دست انتقام خدایش - برطرف کردن شکیات درباره قیام مختار ثقفی
 
حسین بن علی (ع) و دست انتقام خدایش

وَسَیَعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَیَّ مُنقَلَبٍ یَنقَلِبُونَ
بزودی ستمکاران خواهند دانست چگونه زیر و زبر می شوند
حتما تا به حال مطالبی درباره مشروعیت نداشتن قیام مختار نزد امام سجاد(ع) شنیده اید و همچنین شنیده اید که اگر امام سجاد(ع) به قیام مختار راضی بود چرا خود رهبری نهضت را به عهده نگرفت در ادامه مطلب دلایل منطقی آوردم که ان شا الله امیداورم این شکیات به این منتقم پیر شیعه برطرف شود.

مجله اینترنتی میلاد حیدریاولا : ائمه اطهار (ع) به طور کلی از سوی پروردگار ، وظایف مشخص و معینی داردن که ما نمیتوانیم برای آنان تکلیف کنیم ، بلکه آنان هستند که برای دیگران تعیین تکلیف می کنند که روایات در این زمینه زیاد است.

ثانیا : شرایط و موقعیت امام سجاد (ع) بر اساس آنچه همه مورخان و اصحاب حدیث نوشته اند ، بسیار حساس بوده است زیرا حضرت به عنوان وارث امام حسین (ع) و امام بعد از ایشان تمامی توجهات دوست و دشمن را به سوی خود جلب کرده بود و از آنجایی که واقعه دلخراش عاشورا جو شدیدی علیه بنی امیه برانگیخته بود به طوری که آنان به شدت مراقب هرگونه عکس العمل امام و شیعیان بودند و امام کاملا تحت نظر و سیطره دستگاه حکومت اموی بود ؛ به طوری که کمترین تماس و حرکت امام سجاد (ع) را ماموران و جاسوسان گزارش می کردند . بنابر این اصل تقیه اقتضا میکند که امام از کمترین عملی که موجب سو ظن دشمن شود و در نتیجه به شهادت امام (ع) و از هم پاشیدن وضع شیعیان بینجامید ، خودداری و کاملا محتاطانه برخورد کند و حتی امام گاهی عله مختار سخنی می فرماید و در مواقعی از پذیرفتن نامه و هدایای او خودداری می ورزد که این بر اساس هام اصل تقیه بود.

ثالثا : فشار و محدودیت بر امام آن قدر زیاد بود که حضرت حتی از بیان صریح احکام و مسائل و معرف اسلامی تحت نظر و فشار بود به طوری که به ناچار معرف اسلامی را در قالب دعا و مناجات بیان می فرمود و کتاب صحیفه سجادیه ، این اثر گرانبها اشان ، بهریت شاهد گفتار ماست.

رابعا : با توجه به موقعیت امام در مدینه از یک طرف ، فشار عامل عبدالله بن زبیر و بعد از او ، فشار بی حد عبدالملک مروان و فرزندانش که به خلافت رسیدند ، حضرت به هیچ وجه زمینه ای برای شرکت در نهضتی علنی و قبول مسئولیت رسمی رهبری نهضت توابین و یا مختار نمی یافت.
اما بر این نکته تصریح می شود که تمامی این فغشارها مانع آن نشد که امام خود را کاملا از صحنه سیاست کنار بکشد و بفرماید : من دیگر وظیفه ای ندارم ؛ بلکه حضرت در هر زمینه و فرصتی به افشاگری می پرداخت و جنایات اموی ها و دشمنان اهل بیت را به مردم وشزد می کرد . از همان ابتدای امامتش یعنی پس از شهادت پدر عالیقدرش با اینکه به ظاهر در بند و اسیر بود ، با صبر و استقامت خود و ایراد سخنرانی و خطبه های مهیج و پر محتوا جنایات حکومت را برای مردم افشا می کرد.
  • مگر او در کوفه با خطبه هایش مردم کوفه را به محاکمه نکشید؟؟
  • مگر او در مجلس ابن زیاد ، استاندار جنایتکار ، با شهامت سخن نگفت ؟
  • مگر او در مسجد جامع دمشق در کنار گوش یزید آن خطبه غرا و تکان دهنده را ایراد نکرد و حقایق را به مردم نرساند؟
امام تا سر بریده دشمن درجه یک خود ، یعنی عبید الله ابن زیاد و عمر بن سعد را در مجلس خود ندید ، یعنی حدود 5 سال بعد از واقعه کربلا ، کسی لبخندی بر چهره حضرت مشاهده نکرد و اولین لبخند امام ، همان زمانی بود که سرهای بریده آن جانیان توسط مختار در محضر او قرار گرفت و امام سجاد به سجده افتاد و گویا آرزوی قلبی خود را برآورده دید و برای مختار دعای خیر کرد.

خامسا : امام با علم امامت می دانست که دوران پیروزی مختار کوتاه است و بالاخره بنی امیه مجدادا بر اوضاع مسلط خواهد شد ، بنابراین مداخله علنی امام در این نهضت کوتاه مدت ( ولو موفق) موجب گرفتاری و احیانا شهادت امام می شد که این خود ضربه جبران ناپذیری بر مکتب شیعه بود . در نتیجه امام کاملا تقیه و احتیاط با این نهضت برخورد می کرد.

ادامه دارد...

البته خود شما می دناید که امامان معصوم چنان بهره مندی از قدرت خداوند دارند که میتوانند با یک سخن یا دعا همه مزدورران و ستمکاران را براگیزند ولی این دستور و امر خدا بوده است که سرنوشت امامان معصوم اینگونه باشد.
حتما شما داستان واقعی در راه امام حسین(ع) را شنیده اید که وقتی که امام حسین(ع) به طرف دشت نینوا می آید گروهی از اجنه ( هزاران نفر) به کمک امام حسین می آیند و به امام حسین می گویند که اگر شما اجازه دهید همه آنها را در دم نابود خواهیم کرد ولی امام حسین ، سالار شهیدان نپذیرفت ؛ این هم امر خدااوند بوده است.

امام حسین(ع) در راه حق به شهادت می رسد ه گونه ای که میگوید من برای اینکه مردم را از خواب غفلت بیدار کنم و نفی حکومت استبداد کنم جان هم را هم خواهم داد و می فرماید :
 "ای شمشیر ها مرا دریابید".


نوع مطلب : مختار ثقفی، 
برچسب ها : برطرف کردن شکیات درباره قیام مختار ثقفی،


    


درباره وبلاگ

مجموعه مختارنامه روایتگر زندگی یكی از شخصیت های بزرگ تاریخ شیعه ، مختاربن ابوعبیده ثقفی است كه پس از واقعه جانسوز عاشورا به خونخواهی از حضرت سید الشهداء (ع) برخاست و در سال 66 هجری قیام خود را آشكار كرد و موفق شد بر دشمنان اهل بیت غلبه یافته و اكثر قریب به اتفاق كسانی را كه در واقعة عاشورا دست داشتند به سزای اعمال زشتشان برساند .

آدرسهای دیگر سایت :
wWw.mokhtarnameh.3de.ir
wWw.mokhtarnameh.sub.ir
wWw.mokhtarnameh.tk

ایمیل مدیر: milad_heydari_2010@yahoo.com

مدیر وبلاگ : میلاد حیدری
نویسندگان
-->
نظرسنجی
بهترین بازیگر مختارنامه کیست؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :