تبلیغات
حسین بن علی (ع) و دست انتقام خدایش - مزار مختار
 
حسین بن علی (ع) و دست انتقام خدایش

وَسَیَعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَیَّ مُنقَلَبٍ یَنقَلِبُونَ
بزودی ستمکاران خواهند دانست چگونه زیر و زبر می شوند
یکشنبه 9 مرداد 1390 :: نویسنده : میلاد حیدری
مزار شریف مختار از روزگاران قدیم جزو مشاهد متبرکه نزد شیعیان بوده و دارای قبه و بارگاه است ؛ آنچنان که ابن بطوطه ، جهانگرد معروف عرب در قرن هفتم در سفرنامه اش به آن اشاره می کند و می گوید « در محل شرقی جبانه کوفه ، قبه و بارگاه مختار قرار دارد».
مرقد مطهر این بزرگوار از دیرزمان تا کنون به سبب همان بی توجهی ها و تبلیغات و سوء تهمت های ناجوانمردانه و نشر و نقل احادیث دروغ و جعلی که برای ترور شخصیت بارز این قهرمان ثار که در طی تاریخ به کار رفته است ، به صورتی کتروک و غریب باقی مانده و بنای کهنه و مندرس شده است.
اما با همه اینها خداوند دل های بعضی از اولیای خود را متوجه این مزار شریف کرده و مورد عنایت بزرگان واقع شده است . و همین توجه و عنایت سبب شد که نسبت به تفتیش و تحقیق و صحت اصالت و انتساب آن به مختار ، اقدام شود و در اثر کاوش مرقد مقدس ، خداوند با انوار خود ، جای جسد طیب و پاک او را مشخص فرمود.
از سال ها قبل ، این خبر شیع و مشهور و متواتر بود که بعضی از بزرگان علم ، توجه و عنایت خوبی به این مزار مبذول داشته اند و علامه بزرگ شیح طهرانی در آن عصر که برای تشرف زیارت عتبات عالیات به عراق آمد نسبت به تعمیر و تجدید بنا و فحص و تفتیش مزار شریف «مختار» همت کرد و قبر او را در صحن مسلم بن عقیل ، چسبیده به مسجد جامع اعظم کوفه ، رو به روی حرم هانی بن عروه بر موضع مرتفع و دکه ای قرار دارد.
بنا به دستور آن علم بزرگ ، این موضع حفر و آثار بنای مخروبه ای کشف شد که می گفتند در قدیم حمام بوده است و بر همان علامت قبر ، حفاری و تحقیق را ادامه دادند.


در حین حفاری ، با هدایت و اشاره مرحوم علامه سید رضا بحرالعلوم که فرموده بود: پدرم ، علامه سید محمد مهدی بحرالعلوم می فرمود : مرقد مختار در زاویه شرقی جنب دیوار قدیمی مسجد کوفه (همین محل قبر فعلی) و مرحوم بحرالعلوم در حین حفر ، به حضار و کسانی که مشغول حفاری بودند ، تاکید می کرد که برای مختار فاتحه بخوانند و با نظارت او و مرحوم شیخ طهرانی ، همان موضه معین را حفاری کردند تا به لوحی رسیدند که بر روی آن این جمله نقش بسته بود : «هذا قبر المختار بن ای عبید الثقفی» و بدین گونه جای قر مشخص شد و کار ساختمان و تعمیر انجام پذیرفت و سر در باب ورودی این جمله را نوشتند : « قد امر السید مهدی بحرالعلوم و الشیخ جعفر کاشف الغظا بان یشید هذا ضریحا للمختار و عینا هدا الموضع قبرا له ، این مکان بازسازی شد و اینجا را محل قبر مختار معین کردند.


فقیه بزرگ شیعه ، علامه جعفر بن نما در رساله ذوب النضار که در شرح حال مختار نوشته است ، از این مطلب به شدت اظهار تاسف می کند که چرا بزرگان و علما به زیارت قبر این مرد بزرگ شیعه عنایت چندانی نشان نمی دهند.


نوع مطلب : مختار ثقفی، 
برچسب ها : مزار مختار، قبر مختار،


    


درباره وبلاگ

مجموعه مختارنامه روایتگر زندگی یكی از شخصیت های بزرگ تاریخ شیعه ، مختاربن ابوعبیده ثقفی است كه پس از واقعه جانسوز عاشورا به خونخواهی از حضرت سید الشهداء (ع) برخاست و در سال 66 هجری قیام خود را آشكار كرد و موفق شد بر دشمنان اهل بیت غلبه یافته و اكثر قریب به اتفاق كسانی را كه در واقعة عاشورا دست داشتند به سزای اعمال زشتشان برساند .

آدرسهای دیگر سایت :
wWw.mokhtarnameh.3de.ir
wWw.mokhtarnameh.sub.ir
wWw.mokhtarnameh.tk

ایمیل مدیر: milad_heydari_2010@yahoo.com

مدیر وبلاگ : میلاد حیدری
نویسندگان
-->
نظرسنجی
بهترین بازیگر مختارنامه کیست؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :