تبلیغات
حسین بن علی (ع) و دست انتقام خدایش - درباره شخصیت ابن حر در «مختار نامه»: مردی که سرانجام خودش را غرق کرد!
 
حسین بن علی (ع) و دست انتقام خدایش

وَسَیَعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَیَّ مُنقَلَبٍ یَنقَلِبُونَ
بزودی ستمکاران خواهند دانست چگونه زیر و زبر می شوند

1-ابراهیم لشگرش آماده جنگ با ابن زیاد می کند. به یکباره سر و کله مردی پیدا می شود که  به تقسیم غنایم جنگی معترض است. او مدعی است که ابراهیم غنایم را برای خودش نگه داشته و به لشگریان نمی دهد. ابراهیم قسم می خورد که چنین نبوده اما ابن حر گوشش بدهکار نیست بر ابراهیم می شورد از لشگرش خارج می شود و به سمت کوفه برای دادخواهی نزد مختار می رود. وقتی دادخواهی اش به جایی نمی رسد در خطبه مختار معترض حکومت او می شود و شروع به قتل و غارت در کوفه می کند. زنش را که در بند مختار است نجات می دهد وبه ارودگاه آل زبیر که محیای جنگ با مختار می شوند می رود.


2-عبیدالله بن حر از هوادران عثمان بود. بعد از کشته شدن عثمان به اردوگاه معاویه رفت و در جنگ صفین به جنگ لشگریان علی(ع) آمد. پس از شهادت امیرالمومنین معترض ظلم معاویه شد و از سپاهش جدا شد. در کوفه بود تا زمانی که امام حسین(ع) تصمیم به حرکت به سمت آنجا گرفت. پس از کوفه خارج شد. اما در میانه های حرکت امام حسین(ع) از مکه به سمت کوفه ابن حر دیداری با او داشت.

3-امام خطاب به وى چنین فرمود: پسر حر! مردم شهر شما (كوفه ) به من نامه نوشته اند كه همه آنان بر نصرت و یارى من اتحاد نموده و پیمان بسته اند و از من درخواست كرده اند كه به شهرشان بیایم ولى حقیقت امر برخلاف آن است كه آنان به من نگاشته اند و تو در دوران عمرت گناهان زیادى را مرتكب شده و خطاهاى فراوانى از تو سرزده است آیا مى خواهى توبه كنى و از آن خطاها و گناهها پاك گردى ؟ عبیداللّه گفت : مثلاً چگونه توبه كنم ؟ امام فرمود: فرزند دختر پیامبرت را یارى كرده و در ركاب وى با دشمنان او بجنگى . عبیداللّه گفت : به خدا سوگند! من مى دانم كه هركس از فرمان تو پیروى كند، به سعادت و خوشبختى ابدى نایل شده است ولى من احتمال نمى دهم كه یارى من به حال تو سودى داشته باشد؛ زیرا در كوفه كسى را ندیدم كه مصمم به یارى و پشتیبانى شما باشد و به خدا سوگندت مى دهم كه از این امر معافم بدارى ؛ زیرا من از مرگ سخت گریزانم ولى اینك اسب معروف خود "ملحقه" را به حضورت تقدیم مى كنم اسبى كه تا حال به وسیله آن دشمنى را تعقیب نكرده ام جز اینكه به او رسیده ام و هیچ دشمنى با داشتن این اسب مرا تعقیب ننموده است مگر اینكه از چنگال او نجات یافته ام . امام علیه السلام در پاسخ وى چنین فرمود: حال كه در راه ما از نثار جان امتناع مى ورزى ما نیز نه به تو نیاز داریم و نه به اسب تو زیرا من از افراد گمراه براى خود نیرو نمى گیرم .(1)

ابن حر اما ابن زیاد را هم یاری نکرد. مدتی در اطراف کوفه بود و کاروان های ابن زیاد را غارت می کرد. تا مختار به خونخواهی حسین(ع) تصمیم به قیام گرفت. پس به خونخواهی شهدای کربلا به مختار پیوست!

4-از دیدنی ترین بخش های مختارنامه داستان شبث و ابن حر است. مصعب شبث را حاکم بصره می کند و ابن حر را شهربان کوفه. در میانه های جنگ با مختار وقتی لشگری به فرماندهی شبث به جنگ مختار رفته ابن حر از درون نیزار، نیزه اش را به سمت شبث پرتاب می کند و او را می کشد.

5-حسرت جدایی از مختار اما همواره با ابن حر بود. بعد از مرگ مختار مصعب به سرکشی های او علیه مختار و ابن زیاد مشکوک شد و او را به زندان انداخت. اما با سفارش هایی او را آزاد کرد. اما ابن حر به سرعت با مصعب هم وارد جنگ می شود

6-ابن حر باز به سمت بنی امیه رفت و به مروانیان پیوست اما در جنگ با مصعب سپاهش متفرق شدند. ابن حر که خود را بار دیگر اسیر مصعب می دید از ترس این اسارت خودش را در رودخانه فرات غرق کرد.

نوع مطلب : درباره مختار نامه، 
برچسب ها : درباره شخصیت ابن حر در «مختار نامه»: مردی که سرانجام خودش را غرق کرد!، آینده این حر،


    


درباره وبلاگ

مجموعه مختارنامه روایتگر زندگی یكی از شخصیت های بزرگ تاریخ شیعه ، مختاربن ابوعبیده ثقفی است كه پس از واقعه جانسوز عاشورا به خونخواهی از حضرت سید الشهداء (ع) برخاست و در سال 66 هجری قیام خود را آشكار كرد و موفق شد بر دشمنان اهل بیت غلبه یافته و اكثر قریب به اتفاق كسانی را كه در واقعة عاشورا دست داشتند به سزای اعمال زشتشان برساند .

آدرسهای دیگر سایت :
wWw.mokhtarnameh.3de.ir
wWw.mokhtarnameh.sub.ir
wWw.mokhtarnameh.tk

ایمیل مدیر: milad_heydari_2010@yahoo.com

مدیر وبلاگ : میلاد حیدری
نویسندگان
-->
نظرسنجی
بهترین بازیگر مختارنامه کیست؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :