تبلیغات
حسین بن علی (ع) و دست انتقام خدایش - چرا فقط به امام حسین (ع) ای خون خدا و پسر خون خدا گفته می شود با این که همه امامان شهید شده اند؟
 
حسین بن علی (ع) و دست انتقام خدایش

وَسَیَعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَیَّ مُنقَلَبٍ یَنقَلِبُونَ
بزودی ستمکاران خواهند دانست چگونه زیر و زبر می شوند
السَّلامُ عَلَیْکَ یا ثارَ اللّهِ وَ ابْنَ ثارِهِ وَ الوِتْرَ المَوْتُورِ ؛ سلام بر تو ای خون خدا و فرزند خون او سلام بر تو ای یگانه دوران، [ثار:مخفّف ثائر، به معنای خون و طالب خون است. وِترِ موتور، مثل یومِ أیوم و لیلِ الیل و حجرِ محجور و قدَرِ مقدور و وعدِ موعود تأکید است یا به معنایفردی که کسانش کشته شده باشند و یکّه و تنها مانده باشد[.
حسین خون خدا و یگانه دوران؛ آری!او خون خدا و فرزند خون خدا است. علی(ع) که ثاراللّه است، فرزندی به نام حسین(ع) دارد، (درباره معنای «ثاراللّه» پنج احتمال گفته شده،که به نظر نگارنده آن چه در متن آمده است، از همه آن‏ها پویاتر است؛ شفاء الصّدور فی شرح زیارة العاشور، ص 228. هر چند معنای منتقم نیززیباست. همان گونه که مرحوم ابن قولویه در زیارت هفدهم و بیست و سوم امام حسین(ع) این فقره را نقل می‏کند: وَ اِنَّکَ ثارُ اللّهِ فِی الأَرضِ وَالدَّمُ الَّذی لا یُدرِکُ تَرَتَهُ أَحَدٌ مِن أَهلِ الأَرضِ وَ لا یُدرِکُهُ اِلاَّ اللّهُ وَحدَهُ ، (کامل الزیارات، ص 368 و ص 406).

خدا موجود مادّی نیست که دارای جسم و بدن باشد و دستگاه گوارش و مرکز پالایش خون داشته باشد، لیکن این تعبیر از باب تشبیه معقول به محسوس است؛ یعنی همان گونه که نقش خون در بدن آدمی نقش حیاتی است، بود و نبودش، مرگ و زندگی او را رقم می‏زند،وجود مقدّس امام علی و امام حسین(ع) نزد خدا و در دین او چنین نقشی دارند که اگر علی(ع) نبود، اسلام نبود و اگر حسین(ع) نبود، اسلام و تشیّع نبود.
و امام حسین(ع) یکّه‏تاز این میدان است و کسی چنین وصفی ندارد، حتّی پدر بزرگوارش. زیرا پدرش گرچه ثارالله است، ولی «ابن ثار الله» نیست. تنها کسی که این دو فضیلت را ویژه خود ساخته است، امام و سالار شهیدان حسین بن علی(ع) است.
آری!تا یاد و نام سیّدالشّهدا(ع) زنده و بر سر زبان‏ها است، تا عشق حسین(ع) در دل‏ها می‏تپد، تا آتش محبت و ولایت او در قلوب انسان‏ها مشتعل است، تا فریاد «یا حسین» بر بلندای آسمان‏ها و زمین طنین انداز است، نام و یاد خدا زنده و پایدار است. چون او همه هستیخود را در راه خدا انفاق و ایثار کرد، سیمای ننگین ریاکاران و تحریف‏گران زمان را آشکار کرد و نقاب از چهره زشت آن‏ها برداشت و اسلام ناب نبوی و علوی(ع) را بر مردم نمایاند.
هم‏چنین در زیاراتی که امام صادق(ع) به عطیه آموخت، آمده است: و انک ثارالله فی الارض من الدم الذی لا یدرک ثاره من الارض الا باولیائک ، (بحارالانوار،ج 98، ص 148، 168 و 180).
شدت همبستگی و پیوند سیدالشهداء با خدا به نحوی است که شهادتش همچون ریخته شدن خونی از قبیله خدا می‏ماند که جز با انتقام‏گیری و خون‏خواهی اولیا خدا تقاص نخواهد شد، (فرهنگ عاشورا، جواد محدثی، ص 125). وآن ولی خدا حضرت حجت(عج) است که انتقام ثارالله را می‏گیرد.
«... بزرگترین لقب آن نجات‏دهنده آخرین انسان از این رابطه ثارالله «منتقم» است. انتقام چه چیز را می‏گیرد؟همه می‏گویند انتقام قاتلین سیدالشهداء نه!انتقام ثاری که به گردن بنی‏هابیل است... اگر غیرت و آگاهی وجود داشته باشد تمام فضای تاریخ ما پر از ضجه و دعوتخون‏خواهی ثارهاست. اما این ثارها، ثارهای قبیله‏ای نیست، ثارالله است. اینها ثارالله هستند که باید از قاتلین بنی‏طاغوت گرفته شوند، حسین وارث یکی از ورثه است که خودش به صورت ثار درآمد و فرزندش و باباش اینها همه ثارهای خدا هستند و پدر ثارهای خدا و پسر ثارهایخداست».
«... هدف انتقام کشیدن از «بنی‏قابیل است» که آن هم دستش به خون ثارهای عزیز ما آغشته است. (یا ثارالله وابن ثاره)»، (ثار، علی شریعتی، ص 18، نقل از فرهنگ عاشورا، جواد محدثی).
نوع مطلب : عاشورا، 
برچسب ها : خون خدا، امام حسین، پسر خون خدا، چرا فقط به امام حسین (ع) ای خون خدا و پسر خون خدا گفته می شود با این که همه امامان شهید شده اند؟،


    


درباره وبلاگ

مجموعه مختارنامه روایتگر زندگی یكی از شخصیت های بزرگ تاریخ شیعه ، مختاربن ابوعبیده ثقفی است كه پس از واقعه جانسوز عاشورا به خونخواهی از حضرت سید الشهداء (ع) برخاست و در سال 66 هجری قیام خود را آشكار كرد و موفق شد بر دشمنان اهل بیت غلبه یافته و اكثر قریب به اتفاق كسانی را كه در واقعة عاشورا دست داشتند به سزای اعمال زشتشان برساند .

آدرسهای دیگر سایت :
wWw.mokhtarnameh.3de.ir
wWw.mokhtarnameh.sub.ir
wWw.mokhtarnameh.tk

ایمیل مدیر: milad_heydari_2010@yahoo.com

مدیر وبلاگ : میلاد حیدری
نویسندگان
-->
نظرسنجی
بهترین بازیگر مختارنامه کیست؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :