تبلیغات
حسین بن علی (ع) و دست انتقام خدایش - بوی سیب و امام حسین (ع)
 
حسین بن علی (ع) و دست انتقام خدایش

وَسَیَعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَیَّ مُنقَلَبٍ یَنقَلِبُونَ
بزودی ستمکاران خواهند دانست چگونه زیر و زبر می شوند
سه شنبه 26 مهر 1390 :: نویسنده : میلاد حیدری
آیا روایتی در موضوع بوی سیب و حرم امام حسین(ع) داریم؟به چه علّت حرم امام حسین بوی سیب می دهد؟آیا این موضوع که در روز عاشورا تربت حضرت به رنگ خون می شود، صحّت دارد؟

در مورد بوی سیب و استشمام آن از حرم حسین(ع) از حسن بصری و ام سلمه روایت شده که حسن و حسین(ع) بر پیامبر(ص) وارد شدند، در حالی که جبرئیل نزد حضرت بود و در دست او سیب و گلابی و اناری بود. آن‏ها را به حسن و حسین داد، آنان خوشحال شدند و نزد جدشان بردند. پیامبر آن‏ها بویید و فرمود:آن‏ها را نزد مادر و پدر تان ببرید. سپس پیامبر آمد و همگی از میوه‏ها تناول کردند، ولی در آن میوه‏های بهشتی هیچ نقصان و تغییری ایجاد نشد.
امام حسین(ع) می فرماید:"این میوه‏ها باقی بود، تا این که فاطمه(س) از دنیا رفت. انار را از دست دادیم. وقتی که پدرمان علی(ع) به شهادت رسید، گلابی از بین رفت، ولی سیب تا وقتی که در کربلا در محاصره دشمن قرار گرفتم، باقی بود. هر گاه تشنگی بر من مسلّط می شد، آن را می بوییدم و گاهی آن را دندان می زدم که تشنگی ام بر طرف می شد". امام زین العابدین(ع) فرمود:"وقتی که بابایم به شهادت رسید، سیب هم از بین رفت، ولی بوی سیب در گودی قتلگاه به مشام می رسید". امام سجاد(ع) می فرماید:"بوی سیب را در قتلگاه بابایم استشمام کردم و هنگامی که قبر او را زیارت کردم، بوی سیب را استشمام کردم. هر کس از شیعیان ما می‏خواهد بوی سیب را از قبر بابایم استمشام کند، در وقت سحر آن را نزد قبرش می یابد، اگر زائر مخلص باشد".(1)
امّا این که در روز عاشورا هر سال تربت امام حسین(ع) به رنگ خون می شود، دلیلی بر آن نیافتیم. تنها در روایات آمده است که در عاشورای سال 61 هجری که امام حسین در آن روز به شهادت رسید، هر سنگ و کلوخی را جابجا می کردند، زیر آن خون تازه می یافتند.(2)
پی نوشت‏ها:
1. بحارالانوار، ج 43، ص 289 و ج 45، ص 91.
2. همان، ج 45، ص 89.
نوع مطلب :
برچسب ها : بوی سیب و امام حسین (ع)،


    


درباره وبلاگ

مجموعه مختارنامه روایتگر زندگی یكی از شخصیت های بزرگ تاریخ شیعه ، مختاربن ابوعبیده ثقفی است كه پس از واقعه جانسوز عاشورا به خونخواهی از حضرت سید الشهداء (ع) برخاست و در سال 66 هجری قیام خود را آشكار كرد و موفق شد بر دشمنان اهل بیت غلبه یافته و اكثر قریب به اتفاق كسانی را كه در واقعة عاشورا دست داشتند به سزای اعمال زشتشان برساند .

آدرسهای دیگر سایت :
wWw.mokhtarnameh.3de.ir
wWw.mokhtarnameh.sub.ir
wWw.mokhtarnameh.tk

ایمیل مدیر: milad_heydari_2010@yahoo.com

مدیر وبلاگ : میلاد حیدری
نویسندگان
-->
نظرسنجی
بهترین بازیگر مختارنامه کیست؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :