تبلیغات
حسین بن علی (ع) و دست انتقام خدایش - حیف بود اگر مختارنامه به واقعه کربلا گره نمی‌خورد
 
حسین بن علی (ع) و دست انتقام خدایش

وَسَیَعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَیَّ مُنقَلَبٍ یَنقَلِبُونَ
بزودی ستمکاران خواهند دانست چگونه زیر و زبر می شوند

مراسم تقدیر از بازیگران و عوامل مجموعه تلویزیونی مختارنامه با حضور سید محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، داوود میرباقری كارگردان و محمود فلاح تهیه‌كننده "مختارنامه"، فریبرز عرب‌نیا بازیگر نقش مختار، حسن اسلامی مهر مدیر مركز سیما فیلم، حمید شاه آبادی معاون هنری وزیر ارشاد، جواد شمقدری معاون سینمایی وزیر ارشاد، محمد مهدی فداکار معاون امور اداری و مالی وزیر ارشاد و تعدادی از عوامل و بازیگران این مجموعه تلویزیونی و نمایندگان رسانه ها شامگاه یکشنبه در مجتمع فرهنگی، رفاهی وزارت ارشاد برگزار شد.

مختارنامه بر جان و دل مردم نشسته است
در ابتدای این مراسم حجت الاسلام ناصر وكیلی رییس اداره كل ارشاد شمال تهران و شمیرانات که بانی برگزاری این مراسم بود، گفت: هنرمندان و عوامل مختارنامه موفق شدند، قسمتی از تاریخ اسلام را با لطایف هنر هفتم به جان و دل مردم بنشانند و این امر جای تقدیر و تشکر دارد.

در ادامه مطلب بخوانید...

مختارنامه بر جان و دل مردم نشسته است
در ابتدای این مراسم حجت الاسلام ناصر وكیلی رییس اداره كل ارشاد شمال تهران و شمیرانات که بانی برگزاری این مراسم بود، گفت: هنرمندان و عوامل مختارنامه موفق شدند، قسمتی از تاریخ اسلام را با لطایف هنر هفتم به جان و دل مردم بنشانند و این امر جای تقدیر و تشکر دارد.

اثری ماندگار و جهانی
سپس سید محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:حضور در جمع هنرمندان مجموعه تلویزیونی مختارنامه توفیقی است که دست داده و از این بابت خوشحالیم. مردم در زمینه وقایع تاریخی اسلام اطلاعاتی دارند اما طرح این مسائل با زبان هنر بسیار موثر واقع می‌شود. در گذشته مجموعه امام علی(ع) به عنوان یک اثر جریان ساز فرهنگی مطرح شد. اثری که تاثیریگذاری‌اش از صدها کتاب، مقاله و سخنرانی بیشتر بود و امروز مختارنامه اثری است که ماندگار خواهد شد. از این رو بسیار خوشحالیم که جزو اولین کسانی هستیم که از سازندگان این اثر تقدیر می‌کنیم.
وی افزود: "مختار" شخصیتی است كه چهار امام معصوم را درك كرده است. وی به عنوان منتقمی بزرگ دل اهل بیت(ع) را شاد کرد و در احادیث آمده است امام سجاد(ع) وی را دعا کرده و خداوند را برای تحقق این امر (گرفتن انتقام خون امام حسین(ع) و یارانش)شکر کرده است. مباحث گوناگونی پیرامون مختار مطرح است و پرداختن به این موضوع جرات و جسارتی خاص می خواست که آقای میرباقری این جسارت را به خرج داد. علاوه بر این انتقال احساسات، عواطف و فضای صحنه‌ها بسیار دشوار بوده که این گروه به خوبی موفق به تصویری سازی این فضاها شده اند.
حسینی در ادامه افزود: امروز با وجود این كه استاد فرشچیان در ایران حضور نداشتند اما به سفارش وی مراسم رونمایی از اثر ارزشمندی که به حضرت عباس(ع) اختصاص داشت در ایام سوگواری سالار شهیدان انجام شد. ما نیز سعی کردیم، تقدیر از عوامل مختارنامه نیز در همین ایام صورت گیرد.

 


وزیر ارشاد ادامه داد: هر کس که از دور دستی بر آتش هنر داشته باشد قادر به انکار عظمت این مجموعه نیست و بی انصافی است اگر نسبت به این اثر انتقادی جدی صورت گیرد.
حسینی تاکید کرد: "مختارنامه" تنها متعلق به ایرانیان نیست و این اثر در اقصی نقاط دنیا و به ویژه خاورمیانه و کشورهای مسلمان نیز علاقمندانی خواهد داشت و مورد استقبال و تحسین قرار خواهد گرفت.
وی گفت:مخاطبان این مجموعه می‌توانند مسائل مطرح شده در آن را با مسائل روز جامعه تطبیق دهند و محتوا و مضمون عالی این اثر از این جنبه بسیار قابل توجه و حائز اهمیت است. فرقه‌های وهابی و دیگر فرقه هایی که با اهل بیت عناد می‌ورزند و واقعیت تاریخ را پنهان می‌کنند، دیدن این اثر را جایز ندانسته اند اما شناخت جنایت‌های انجام شده در طول تاریخ قطعا در دل مردم مسلمان جای جای دنیا تاثیرگذار خواهد بود.
حسینی همچنین از ساخت بازی رایانه‌ای این اثر خبر داد و گفت:
ستاد بازی‌های رایانه‌ای در صدد است تا بازی رایانه‌ای فاخر مختارنامه را تهیه كند. برای ساخت بازی "ملك سلیمان" نیز اقداماتی انجام شده است.
وی گفت: توسط معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعد از تاسوعا و عاشورای حسینی عکس‌های برگزیده از مجموعه "مختارنامه" در معرض دید مردم قرار می‌گیرد و درگیری بیشتر مردم با این آثار فاخر تاثیرگذاری بیشتر بر آن‌ها را به دنبال خواهد داشت و در بیان مظلومیت‌ها و حقانیت مسلمانان موثر است.

فقط برای مخاطب خودی نساخته ایم
در ادامه این مراسم داود میرباقری کارگردان مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" گفت: از وزیر متشکرم که اسباب خیر شدند و بعد از پخش مختارنامه موفق شدیم دوستان را بار دیگر در کنار یکدیگر ببینیم، اگر انگیزه، شور، عشق و همراهی دوستان در این مجموعه نبود، با توجه به حساسیت‌ها و وسواس‌های بسیاری که در این کار داشتم، هرگز موفق نمی‌شدم تولید این مجموعه را به پایان برسانم.
وی افزود: از دوستان سیما نیز فیلم تشکر می‌کنم که با آماده کردن شرایط از ما پشتیبانی کردند که اگر حمایت آن‌ها نبود با وجود دشواری‌ها و پیچیدگی‌های بسیار در مسیر تولید این کار با کیفیت کنونی به دست مردم نمی‌رسید.
میرباقری ادامه داد: قصه و منطق هنری ما در این اثر بر حول شخصیت مختار استوار و متمرکز بود تا مخاطب با شخصیت مختار در تاریخ همسو شده و همراه با او با حوادث تاریخی برخورد کند.
وی تصریح کرد: توصیه دوستان و به ویژه آقای ضرغامی این بود که در این مجموعه بیش از میزان پیش بینی شده در فیلمنامه به واقعه کربلا بپردازیم. بخش کربلا انرژی بسیاری از همه گرفت و دشواری‌های گوناگونی در پی داشت اکنون که به حاصل کار نگاه می‌کنم پی می‌برم حیف بود اگر مختارنامه به واقعه کربلا گره نمی‌خورد.
این کارگردان ادامه داد: با واقعه‌ای مواجه هستیم که شاید به لحاظ بار فرهنگی و انرژی موجود در آن در جهان بی‌نظیر باشد و انرژی فراوانی که در آن موج می‌زند در هر دوره و زمانی قادر به تحول جامعه بشری است که این امر بر خوشحالی من از عمل به توصیه دوستان و تصویر کردن بخش‌های مهم کربلا می‌افزاید.

 


میرباقری ادامه داد: در طول ساخت کار سعی کردم این اثر را با منطقی بسازم که برای همه قابل دیدن باشد. عده‌ای از این که مختار تنها با تمرکز بر روایات شیعی ساخته نشده است انتقاد کرده‌اند اما از آن جایی که مختارنامه را تنها برای مخاطب خودی نساخته‌ایم، سعی داشتیم با نگاهی منطقی با تمامی مخاطبان به تعامل برسیم تا مخاطبان غیرشیعه نیز در نوع نگاه خود تجدیدنظر کنند. این منطق در تمام مختارنامه وجود دارد و عناد با آن بعد سیاسی پیدا می‌کند.
وی گفت: کار پژوهشی مختارنامه بر اساس مشترکات بنا شده و بر اسنادی استناد کرده‌ایم که مورد قبول تمامی فرقه‌های مسلمانان باشد. به همین دلیل مختار برای تمام مسلمانان قابل دیدن و ارتباط برقرار کردن است.
کارگردان مختارنامه درباره آن چه تاکنون از این مجموعه پخش شده است، اظهار کرد: تا به حال مقدمه پیش درآمد کار روی آنتن رفته و به اصل فیلم نرسیده‌‌ایم و بعد از قسمت 14 با معرفی شخصیت‌ها و فضاها اصل سریال که متکی بر قیام و حوادث بعدی است، شکل می‌گیرد که امیدوارم همان طور که مقدمه این کار موثر واقع شد ادامه آن نیز مورد قبول قرار گیرد و آن زمان است که متوجه خواهید شد سازندگان مختارنامه در طی این سال‌ها چه کرده‌اند.
میرباقری در پایان از همراهی 6 ساله فریبرز عرب‌نیا با این مجموعه تشکر کرد و گفت:امیدوارم این تلاش، راه را برای مسیر فیلمسازی هموار کند و جریان پرشوری به وجود بیاورد که در آینده دیگر دوستان به ساخت آثار هنری تاریخی تشویق شده، آستین همت شان را بالا زنند و این حرکتی را که به تازگی آغاز شده، به نقطه کمال برسانند.


تصویری عقلانی از تاریخ اسلام
در ادامه این مراسم مجری برنامه از محمود فلاح تهیه کننده مختارنامه خواست که چند کلامی سخن بگوید اما ایشان از حسن اسلامی مهر رییس مرکز سیما فیلم خواست که پشت تریبون قرار بگیرد و حرف هایش را با حضار در میان بگذارد. حسن اسلامی مهر نیز گفت: امیدوارم این اثر توانسته باشد سلام ما را به آقا و سرورمان امام حسین(ع) برساند. مختارنامه نشان داد، جریان هنری ایران از توانایی بسیاری برخوردار است و می‌تواند بدون هیچ امکان خارجی آثار در خور توجهی خلق کند.

 


وی افزود: مختارنامه اثری ایرانی است که در آن روحی حاکم است که مخاطب را به همذات پنداری دچار می‌کند و می‌تواند حوزه جهان اسلام را متاثر کند. آقای میرباقری معتقد است، منطق شیعی باید بر منطق عقلانیت استوار باشد از این‌رو به تازگی بخشی از کار بود که شور و عشقی در آن نهفته بود، بر مبنای همین اعتقاد توسط خود میرباقری حذف شد، تا در همه لحظات فیلم تصویری جدی و عقلانی از تاریخ اسلام را مشاهده کنیم.

کاش بر مزار امام فغان می کردم


در ادامه این مراسم، ولی الله شیراندامی گفت: برای بازی در نقش سلیمان صرد خزاعی عجله داشتم و این وحشت گریبانم را گرفته بود که بمیرم و نقش سلیمان نصفه کاره بماند. در سراسر مختارنامه فراموش نکردم کجا هستم، که هستم و چه نقشی را بازی می‌کنم. آرزو داشتم در صحنه‌ای بر مزار امام عزیز فغان کنم که چرا نتوانستم من هم در کربلا شرکت کنم.

میرباقری، ستاره مختارنامه


همچنین فریبا کوثری با بیان این مطلب که سه سال همکاری با میرباقری برای او افتخار است گفت: ستاره فیلم کسی جز فیلمنامه و خود آقای میرباقری نیست و عرب‌نیا در تمام لحظات همچون یک استاد در کنار من بود.

خدا را شکر که با دوستان هسفر شدم
فریبرز عرب نیا نیز در بخشی از این مراسم گفت: آن قدر حرف برای گفتن زیاد است که نمی دانم چه بگویم بدون هیچ تظاهر و زیاده گویی خدا را شکر می‌کنم که توانستم با دوستان در این سفر چند ساله هم مسیر باشیم. در ابتدای این کار دغدغه بسیاری داشتم و امیدوار بودم مختارنامه استانداردهای تلویزیون را بالا ببرد.
وی افزود:ساختن کارهای مذهبی و تاریخی که تاثیر فراوانی بر مخاطبان می‌گذارد، تعهد اجتماعی و وظیفه دشواری به دوش کارگردان می‌اندازد و ظرایف و وسواس‌هایی را به وجود می‌آورد که نمی‌توان به راحتی از آن گذشت.
مختارنامه کار سترگ و بزرگی در حوزه معرفت شناسی، سیاست دین و اخلاق و کار پیچیده‌ای است. از این رو صمیمانه به میرباقری و فلاح دو حامی بزرگ این کار تبریک می‌گویم که در حوزه هنر و فرهنگ کاری انجام دادند که ارزش واقعی آن در آینده مشخص خواهد شد.

 


بازیگر نقش مختار ادامه داد: داشتن فیلمنامه خوب همراه با اعتقاد بالا، از خود گذشتگی و ایستادن در مقابل ناملایمات پیش بینی نشده، تسری دادن این وسواس به دیگران و بالا بردن استانداردهای تصویر سازی در تلویزیون، کل گروه را به جهاد تشویق کرد. از حامیان قدرتمند کار تشکر می‌کنم که سختی های کار را به دوش می‌کشیدند. تولید چنین اثری برای کشوری که نمی‌خواهد از مجموع تکنولوژی‌های روز دنیا عقب بماند، کار عظیم و حائز اهمیتی است و معتقدم ‌بالا بردن استانداردها و پر کردن خلاهای موجود با اعتقاد هنرمندان به امکان تحقق کارهای بزرگ شدنی است.

کارگردانی را فراموش کردم


در ادامه این مراسم مهدی فخیم زاده بازیگر نقش عمرسعد گفت: 16 سال بود در کاری که خودم کارگردانی اش را برعهده نداشته باشم، بازی نکرده بودم. در قم سمیناری برای طلاب برگزار شده بود که من و میرباقری و بحرانی در آن حضور داشتیم و در پایان کار میرباقری به من گفت: برایم نقشی در نظر دارد. برای بازی در این کار کاملاً کارگردانی را فراموش کردم و کنار گذاشتم و خود را به میرباقری سپردم. قبل از هر پلان و در پایان هر پلان به او متوسل می شدم. وی از معدود کارگردانانی است که شخصیت‌های آثارش را می‌ّشناسد،می‌بیند و هدایت می‌کند.

روزهای خوش تولید
سپس عظیم جوانروح مدیر فیلمبرداری تنها به گفتن این که این مدت در مختارنامه به او خوش گذشته است بسنده کرد و میرباقری نیز با تعریف خاطره ای از اختلاف نظر خود با جوانروح این تعریف او را شکسته نفسی دانست.

تلاش ها به نتیجه رسیده است
در ادامه وزیر ارشاد گفت: ضرورت دارد برای بازگویی ناگفته های هنرمندان جلسات متعددی برگزار شود. بعد از سریال امام رضا(ع) خداوند لطف و محبتش را با مختارنامه عطا کرد و این موضوع را تلاش‌های به نتیجه رسیده آن به ما نشان داد و محمود فلاح تهیه کننده این مجموعه سلامتی‌اش را در این راه گذاش
وی در پایان گفت: تاثیر سفرهای معنوی بر همگان واضح است،اما بسیاری نمی‌توانند این اثر را بازگو کنند در حالی که یک هنرمند با قرار گرفتن در چنین فضایی می‌تواند کار ارزشمندی ارائه دهد. به عنوان مثال جلال آل احمد با سفر به مکه "خسی در میقات" را نوشت که هنوز مورد توجه اهالی ادب است. از این رو در دیدار با مقام معظم رهبری قرار شد هنرمندان که کارهای ارزشمندی ارائه داده‌اند، به مکه اعزام شوند و وزارت ارشاد از اعزام هنرمندان به عتبات عالیات و کربلا و نجف و خانه خدا استقبال می‌کند.


در پایان این مراسم از داوود میرباقری، محمود فلاح، حسن اسلامی مهر، فریبرز عرب نیا، رضا رویگری، فرهاد اصلانی، انوشیروان ارجمند، امین زندگانی، مهدی فخیم زاده، نسرین مقانلو، فریبا کوثری، ولی الله شیراندامی، جعفر دهقان، محمود اردلان، الهام حمیدی، فرخ نعمتی، محمد فیلی، عظیم جوانروح، مهدی حسینی وند، امیر توسلی و دیگر عوامل و بازیگران این مجموعه تقدیر به عمل آمد.
نوع مطلب : حاشیه های مختارنامه، 
برچسب ها : حیف بود اگر مختارنامه به واقعه کربلا گره نمی‌خورد،


    


درباره وبلاگ

مجموعه مختارنامه روایتگر زندگی یكی از شخصیت های بزرگ تاریخ شیعه ، مختاربن ابوعبیده ثقفی است كه پس از واقعه جانسوز عاشورا به خونخواهی از حضرت سید الشهداء (ع) برخاست و در سال 66 هجری قیام خود را آشكار كرد و موفق شد بر دشمنان اهل بیت غلبه یافته و اكثر قریب به اتفاق كسانی را كه در واقعة عاشورا دست داشتند به سزای اعمال زشتشان برساند .

آدرسهای دیگر سایت :
wWw.mokhtarnameh.3de.ir
wWw.mokhtarnameh.sub.ir
wWw.mokhtarnameh.tk

ایمیل مدیر: milad_heydari_2010@yahoo.com

مدیر وبلاگ : میلاد حیدری
نویسندگان
-->
نظرسنجی
بهترین بازیگر مختارنامه کیست؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :