تبلیغات
حسین بن علی (ع) و دست انتقام خدایش - دلایل موافقان و مخالفان نمایش چهره حضرت عباس (ع) در سریال مختارنامه
 
حسین بن علی (ع) و دست انتقام خدایش

وَسَیَعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَیَّ مُنقَلَبٍ یَنقَلِبُونَ
بزودی ستمکاران خواهند دانست چگونه زیر و زبر می شوند
سریال مختارنامه همان‌گونه بود كه انتظار می‌رفت؛ پرمخاطب و گیرا! می‌توان با آن مخالفت‌هایی داشت، نقدهایی كرد، بخشی از روایت‌های آن را نپسندید و یا از برخی بازی‌ها و صحنه‌ها راضی نبود؛ اما نمی‌توان از آن دل‌كند، آن را ندید و جمعه شب را بی آن گذراند!در ادامه مطلب بخوانید....

چندی است كه با اشاعه خبر نقش تصویری حضرت عباس(ع) در سریال، مباحثی در این موضوع در محافل دینی و رسانه‌ای و هنری اوج گرفته است و كم و بیش مخالفت‌ها آن را به آن تصویر یا مرز آن فرا كشانده است.

در این جستار كوشیده‌ام به اختصار ـ اما در حد ممكن به روشنی و با بیانی همگانی فهم ـ به ادله مخالفان و موافقان این موضوع بپردازم. صد البته این یاد كرد در سطح تبیین نظری موضوع است اما در مقام عمل و اجرا، صاحبان ملك خود تدبیر كنند!

مستندات مخالفان

1ـ بازیگرانی كه نقش حضرت عباس (ع) را بازی می‌كنند، در آینده در نقش‌های عادی (و حتی ممكن است مبتذل) بازیگری می‌كنند. این تغییر طبیعی نقش‌ها، در جهان بازیگری عادی و متداول است. با این رویه، چگونه می‌توان فردی را در نقش عباس(ع) دید و فردا و فرداها در نقش سارق و جانی و یا...

2ـ هیات‌ها را از نقش و حمل و نصب شمایل‌های بی‌جان ـ كه تصویر معصومان را نقش می‌زدند ـ منع كردند. چگونه می‌توان نقش‌های جاندار را تجویز كرد؟

3ـ مردمان، در جان و روح‌شان تصویری ملكوتی‌گون از ائمه معصومین و شخصیتی چونان اباالفضل العباس(ع) دارند، نباید این تصویر تمثالی را با چهره‌های زمینی و آلایش آن تخریب كرد.

4ـ با توجه به مخالفت قابل توجه جمعی از بزرگان دین و نیز متدینان، این موضوع اختلاف جدیدی را دامن می‌زند و سریال مختارنامه را با حاشیه‌های غیر لازم مواجه می‌كند.

5ـ حتی اگر نشان دادن بازیگر نقش مقدسانی چونان اباالفضل العباس(ع) خلاف شرع نباشد، اما چون با عرف دینی همساز نیست، نباید به تحریك احساسات مذهبی رو آورد.

6ـ تصویرسازی قدیسان، تنزل دادن امور قدسی در سطح درك عرفی است. نباید امور ملكوتی را با این گونه ساده‌سازی‌ها مبتذل ساخت و آن ارتباط عقلانی ـ تخیلی (فراتر از محسوس) را نازل و یا عادی كرد.

مستندات موافقان

موافقان چهره‌نمایی سینمایی از حضرت اباالفضل‌العباس(ع)، از زاویه‌هایی دیگر به تجویز بلكه گاه حُسن و ضرورت تصویرسازی پرداخته‌اند. از جمله این نكات را می‌توان برشمرد:

1ـ برای نزدیك شدن به شخصیت و رفتار بزرگان و مقدسانی چونان حضرت عباس(ع)، هنر و بویژه سینما ابزار مناسب و مهمی است. بی‌تردید بدون تصویر نقش، این «اشرار»ند كه در صفحه تصویر راه می‌روند و نقش می‌آفرینند و «اخیار» در حجاب می‌مانند و از تاثیر باز می‌مانند!

2ـ حضرت عباس(ع) با تمامی جلالت قدر و منزلت ارجمند، نه پیامبر بود و نه امام! چگونه در سالیان اخیر در سینما و تلویزیون، چهره پیامبران و یا مقدسانی چونان یعقوب، یوسف، موسی، سلیمان، مریم مقدس، عیسی و... به تصویر درآمد و صدای منعی بر نخاست، اینك برای حضرت عباس(ع) چونان سخن و تحریمی در كوی و برزن است!

3ـ شمایل ائمه(ع) و یا عَلم‌ها (كه با آن در سالیان گذشته مخالفت شد) تفاوت ماهوی با تصویرهای نمایشی دارند. چه این كه در آن موارد یا به خاطر ریشه‌های غیر اسلامی مورد مخالفت قرار گرفت (چونان عَلم‌ها) و یا به واسطه تصویرسازی‌های نادرست از چهره ائمه معصومان و بزرگان. چه این‌كه تصویرسازی‌ها، مینیاتورهای حاشیه رباعیات خیام را به یاد می‌آورد! علاوه آن‌كه در همان موارد نیز پاره‌ای از مراجع و بزرگان دین (و از جمله حضرت آیت‌الله وحید خراسانی) همراهی نداشتند و در نادرستی آن مخالفت، سخنرانی ایراد داشتند.

4ـ هیچ دلیل شرعی اوّلی بر حرمت این تصویرهای نمایشی در دست نیست؛ بی‌جهت نیست كه در «تعزیه» كه سابقه‌ای دیرینه در این كشور داشته و دارد؛ بازیگران در نقش اولیا ـ و از جمله حضرت اباالفضل العباس(ع) - نقش‌گذاری داشته و دارند.

5ـ در دنیای تصویر و نمایش، بازیگر در صاحب اصلی نقش محو است. از این‌رو، داریوش ارجمند فقط و فقط «مالك اشتر» است و در سریال امام علی(ع) و در دیگر فیلم‌ها و بازی‌هایش محو نقش‌های دیگر است. بدین گونه تبدیل نقش نیست تا سخن از ارتفاع و ابتذال آن به میان آید. به عبارتی دیگر «بازیگر» محو است در صدها نقش! مگر نه آن‌كه در سنت تعزیه گاه بازیگر نقش اشرار، در بازی دیگر در نقش اولیا ظاهر می‌شد و مردمی كه در بازی دیروز، به او لعن و نفرین می‌فرستادند، در بازی دیگر او با تمام وجود می‌نالند و می‌گریند!

6ـ این گونه منع مطلق از تصویر نمایشی اولیا، ره بدان جا می‌پیماید كه سینما و نمایش عاشورا را محدود به لشكر «اشقیا» كنند و از جبهه اولیا، فقط غیر بنی‌هاشم را به نمایش درآورند! آیا واقعا می‌توان از سینمای روایتگر عاشورا سخن‌ راند و این روایت را در تصویری چونان محدود و یا شطرنجی روایت كرد!

7ـ كشورهایی با تاریخی نه چندان شناخته شده (و یا مستند) فیلم‌هایی اسطوره‌گونه از رجال تاریخی خود می‌سازند. آیا با چنین منع و محدودیت‌هایی، می‌توان امید داشت كه تاریخ مستند شیعی روایتی صحیح و مؤثر را پیدا كند؟ براستی تا قبل از بازی تأثیرگذار ارجمند در نقش مالك اشتر، چند نفر در كشورمان آن‌گونه مالك را می‌شناختند! آیا سزاست كه در دوران اسطوره‌سازی‌های كاذب، اساطیر واقعی خودمان را در زرورق تاریخ مكتوب محبوس كنیم؟!

8‌ـ مساله هتك مقدسات و... مقوله‌ای نیست كه فقط میان ما مسلمانان و شیعه مطرح باشد! مگر متدینان به ادیان دیگر چونان مسیحیان و یهودیان متدین، نسبت به هتك مقدسات خویش حساس نیستند! پس چگونه در میان آنان بازیگری در نقش قدیسان‌شان هتك مقدسات به حساب نمی‌آید! این واقعیت نشان می‌دهد كه هتك مقدسات با تصویر اولیا، برداشتی ذهنی و منطقه‌ای است و نه واقعیت فرا اذهانی! بلی آنان نیز در صورت پاره‌ای از اسنادهای ناروا یا تصویرهای ناهمساز به مخالفت می‌پردازند و آن را هتك مقدسات خود می‌شمرند و به اعتراض بر می‌آیند، اما صرف بازیگری در نقش قدیسان را هتك مقدسات نمی‌شمرند.

همان‌گونه كه در ابتدای جستار گفتم، این نوشتار روایت ادله مخالفان و موافقان است و نه بیش از آن!

خود بخوانید و داوری كنید!

نوع مطلب : حاشیه های مختارنامه، 
برچسب ها : دلایل موافقان و مخالفان نمایش چهره حضرت عباس (ع) در سریال مختارنامه، چهره حضرت عباس،


    


درباره وبلاگ

مجموعه مختارنامه روایتگر زندگی یكی از شخصیت های بزرگ تاریخ شیعه ، مختاربن ابوعبیده ثقفی است كه پس از واقعه جانسوز عاشورا به خونخواهی از حضرت سید الشهداء (ع) برخاست و در سال 66 هجری قیام خود را آشكار كرد و موفق شد بر دشمنان اهل بیت غلبه یافته و اكثر قریب به اتفاق كسانی را كه در واقعة عاشورا دست داشتند به سزای اعمال زشتشان برساند .

آدرسهای دیگر سایت :
wWw.mokhtarnameh.3de.ir
wWw.mokhtarnameh.sub.ir
wWw.mokhtarnameh.tk

ایمیل مدیر: milad_heydari_2010@yahoo.com

مدیر وبلاگ : میلاد حیدری
نویسندگان
-->
نظرسنجی
بهترین بازیگر مختارنامه کیست؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :